На чоловіче безпліддя у бездітних сімейних пар за частотою припадає від 40 до 45% випадків. Основні ознаки чоловічого безпліддя зводяться до неможливості запліднити яйцеклітину, коли відомо, що жінка здорова. Основним критерієм цієї проблеми вважається наявність якісних і кількісних патологічних змін у насінній рідині (спермограмі) у поєднанні з відсутністю зачаття в період 12 місяців. Специфічні симптоми безпліддя у чоловіків відсутні, як такі. При цьому, в більшості випадків, дізнатися про наявну проблему можна лише після проходження спеціального обстеження.
Серед ознак зниження фертильності, можна виділити:
Зниження фертильності чоловіка обумовлюють різні чинники.
Залежно від причини чоловічого безпліддя, виділяють кілька його типів: обтураційна, секреторна, гормональна, ідіопатична форми та безпліддя імунного генезу.
Виявлення причини безпліддя у чоловіків можливе лише на основі комплексного обстеження організму з:
При необхідності проводиться біопсія яєчок, визначення гормонального статусу — рівня тестостерону, пролактину, ЛГ/ФСГ у плазмі крові. Також враховуються захворювання дитячого віку, хвороби сечостатевої системи, проводиться УЗД мошонки, а за показаннями призначаються генетичні та імунологічні дослідження.
Щоб зрозуміти, якими методами можна ефективно лікувати безпліддя у чоловіків, спершу треба зрозуміти причину, що лежить у його основі. Це можуть бути консервативні методи лікування, спрямовані на санацію сечостатевої системи та нормалізацію гормонального фону, так і хірургічні методи, при непрохідності терапії сім’явиносних проток, варикоцеле.
При важких формах безпліддя рекомендуються штучне запліднення яйцеклітини методом ІКСІ, який може використовуватися навіть у випадках, якщо в еякуляті повністю відсутні зрілі сперматозоїди.
Слід враховувати та підтримувати психологічний стан чоловіка, оскільки для більшості з них усвідомлення своєї неповноцінності є серйозною психотравмою, і в цьому основна роль відводиться жінці. Під час проведеної терапії, необхідний позитивний настрій.
Профілактика чоловічого безпліддя повинна проводитися, починаючи із дитячого віку. Батьки обов’язково повинні періодично водити хлопчика (підлітка) на прийом до уролога. До заходів профілактичної спрямованості дорослого чоловіка відноситься, у першу чергу, здоровий спосіб життя. Він повинен включати:
Окремої уваги потребує здорове харчування із достатньою кількістю білків тваринного походження, мікроелементів і вітамінів. Особливу значущість мають такі вітаміни при безплідді, як D3, Е, А. За даними EMAS існує пряма позитивна кореляція між вмістом вітаміну D3 в організмі чоловіків і вільним тестостероном. Також виявлено тісний взаємозв’язок між низьким вмістом вітаміну D і кількісним зниженням сперматозоїдів із морфологічно нормальною формою, і їх рухливістю.
Вплив вітаміну D на процес сперматогенезу здійснюється як через рівень тестостерону, так і на репродуктивну функцію безпосередньо. Це обумовлено великою кількістю D-рецепторів у тканинах органів статевої сфери чоловіка. Їх містять насінні канальці, гладка мускулатура придатка яєчка, насінні бульбашки, клітини Сертолі та передміхурова залоза, сперматозоїди. Тому вітаміни D при безплідді повинні надходити в організм чоловіка в фізіологічній нормі.
З метою підтримки оптимального рівня вітаміну D рекомендується приймати додатково вітамін D3, наприклад, Детрімакс®, одна капсула якого забезпечує добову потребу організму. При комплексному підході важливі й інші вітаміни (Е, С, бета-каротин, коензим Q10), а також такі мікроелементи, як селен і цинк. Вони є сильними антиоксидантами, що дозволяють поліпшити фертильність чоловіка, захистити сперматозоїди та тканини яєчок від впливу негативних факторів.