Клімакс — перехід від репродуктивного віку жінки до старості. Термін «менопауза» означає зникнення менструацій, яке пов’язане зі зниженням функції яєчників. Цей процес може починатися в різному віці. Ми розглядаємо фізіологічний клімакс, що виникає в 49-53 роки.
Клімакс починається поступово: спочатку припиняються регулярні цикли, оскільки виснажується фолікулярний апарат гонад і зменшується кількість вироблюваних гормонів. Через три-чотири роки після менопаузи повністю вимикається функція гонад. Перші п’ять років після того, як місячні припинилися — це ранній клімактеричний період, а всі наступні роки — це пізній клімакс (постменопауза).
У яєчниках, власне в фолікулах, утворюються жіночі й чоловічі гормони. У період статевого дозрівання налічується 300-400 тис. фолікулів, а до 42 років їх залишається 10 тис. Відповідно, вже в цьому віці зменшується вплив гормонів на органи, які містять естрогенові рецептори: серце, судинна система, кісткова і сечостатева, ЦНС. Через це поступово погіршується функція цих органів.
Клімактеричний синдром розглядається як патологічний стан клімактеричного періоду, що характеризується різними розладами. Виниклі гормональні зміни, вплив на ЦНС і периферичну нервову систему.
Адекватною практикою визнана замісна гормональна терапія. Вона пом’якшує характерні для клімактерію симптоми: набряклість, сухість піхви, порушення сну, збільшення ваги. Допомагає стабілізувати тиск і зменшити хворобливість молочних залоз. Нормалізація рівня тиску усуває головні та серцеві болі, зменшує вираженість припливів. Гормональна терапія запобігає розвитку деменції Альцгеймера та остеопороз.
При виражених психовегетативних розладах призначають антидепресанти.
Гормональна перебудова, що виникла з віком, відбивається на перебігу хронічних захворювань, іноді викликаючи загострення або появу нових. У зв’язку з цим жінці рекомендується приймати вітаміни при клімаксі, які виконують роль не гормональної підтримки. Вони підвищують життєвий тонус і працездатність, покращують стан при нейровегетативних розладах, пов’язаних із клімаксом.
Важливі вітаміни при ранньому клімаксі: С, Е, В6, В9 (фолієва кислота), В5, В12. Потужні антиоксиданти (вітамін С, Е) необхідні, щоб забезпечити профілактику серцево-судинних захворювань, атеросклерозу.
Вітамін С також важливий для синтезу гормонів (естрогенів). Він необхідний для кращого засвоєння кальцію і фолієвої кислоти. Остання має естрогеноподібну дію, тому рекомендується для уповільнення настання клімаксу й ослаблення його симптомів.
Важливо вибирати вітаміни для жінок клімактеричного періоду, щоб підтримати функціонування статевої сфери. Із цією метою призначається вітамін Е. Він усуває вагінальну сухість і сприяє поліпшенню нігтів, шкіри та волосся. Під його дією зменшується розширення судин, тому припливи будуть не так виражені. Відзначена ще одна його здатність — зменшувати м’язові болі.
Вітамін В6 необхідний для синтезу ендорфінів, які покращують настрій та емоції.
Підтримує синтез естрогенів у надниркових залозах вітамін В5. Нормалізують сон і покращують функцію нервової системи вітаміни В6 і В12.
У комплекс вітамінів при клімаксі обов’язково повинен входити вітамін D3 — форма вітаміну D. Він має велике значення для всмоктування в кишківнику кальцію і фосфатів та процесів кальцифікації кісток. У період менопаузи дуже важливо отримувати необхідну дозу вітаміну D3, оскільки дефіцит естрогенів викликає ризик остеопорозу. Необхідно стежити за тим, на якому рівні в організмі знаходиться вітамін D при клімаксі, а перевірити його можна, здавши аналіз крові.
Важливі також бор, селен. Нестача селену викликає старіння органів і ранній клімакс. Бор сприяє усуненню припливів, сухості в піхві, важливий для підтримки стану кісток, оскільки покращує всмоктування кальцію. Тому краще приймати спеціально розроблені мінерально-вітамінні комплекси для жінок у клімактеричному періоді.
Настання клімаксу неминуче, проте зробити його перебіг комфортним і практично непомітним під силу всім жінкам.
У комплексній вітамінній підтримці варто приймати, в тому числі, вітамін D3.
Його вплив порівнюють із дією гормонів. Вітамін D3 бере участь у дуже багатьох процесах організму, а при його дефіциті можуть виникати складнощі із синтезом жіночих гормонів.
З огляду на те, що отримати достатньо вітаміну D3 із харчування або синтезувати її під променями сонця вдається не завжди, варто застосовувати додаткові джерела вітаміну D, наприклад Детрімакс®. Безсумнівно, здорове харчування, підтримка активного способу життя, позитивне мислення, настрій і ставлення до життя також мають значення.