Вітамін D3 (холекальциферол) – життєво важливий жиророзчинний вітамін, необхідний для забезпечення діяльності практично всіх органів і систем людського організму.
Потреба у вітаміні D може підвищуватись при:
Вітамін D бере участь в процесі мінералізації кісткової тканини та росту кісток. Вітамін D є важливим для людей будь-якого віку, оскільки вітамін D сприяє міцності кісток, зниженню ризику розвитку рахіту у дітей та остеомаляції (крихкості кіток) у дорослих1. Вітамін D зміцнює зуби, активуючи продукцію дентину, що є основною складовою твердої тканини зубів. Достатній рівень вітаміну D в організмі знижує ризик розвитку карієсу2.
Вітамін D3 впливає на метаболізм глюкози та інсуліну, а дефіцит вітаміну D3 є фактором ризику для розвитку інсулінорезистентності, порушення толерантності до глюкози. Вітамін D3 може стимулювати секрецію інсуліну бета-клітинами підшлункової залози, а також опосередковано активує кальцій-залежну ендопептидазу бета-клітин, яка перетворює проінсулін в активний інсулін. Вітамін D3 може впливати на чутливість тканин до інсуліну безпосередньо, стимулюючи експресію рецепторів інсуліну в клітинах3. Вітамін D3 позитивно впливає на ліпідний обмін, сприяючи зниженню в крові рівня факторів ризику атеросклерозу: загального холестерину, тригліцеридів та ліпідів низької щільності4. Вітамін D3 відіграє істотну роль в корекції ожиріння і перебігу метаболічного синдрому.
Вітамін D3 стимулює синтез жіночих і чоловічих статевих гормонів: естрогену, прогестерону, тестостерону. Вітамін D3 позитивно впливає на репродуктивну функцію, як жінок, так і чоловіків5,6. Рекомендується для застосування у пар, які планують вагітність або зазнають труднощів при зачатті дитини. У жінок з достатнім рівнем вітаміну D3 запліднення яйцеклітин відбувається частіше. Нормальний рівень вітаміну D дозволяє поліпшити результати екстракорпорального запліднення. Найімовірніше, цей ефект обумовлений впливом вітаміну D3 на ендометрій. Прийом вітаміну D3 дозволяє підвищити товщину ендометрія у жінок з синдромом полікістозних яєчників.
Розвиток аденоми передміхурової залози (АПЗ) достовірно асоціюється з дефіцитом/недостатністю вітаміну D37.
Вітамін D3 сприяє активації захисної функції організму, позитивно впливаючи як на вроджений, так і набутий імунітет8. Вітамін D3 сприяє зниженню ризику розвитку застудних захворювань9. Вітамін D3 забезпечує регулюючий вплив на зростання, розвиток та оновлення клітин імунної системи10,11.
Розвиток діабетичної ретинопатії, як найбільш розповсюдженої причини сліпоти, та макулодистрофії (вікова макулярна дегенерація) пов’язані із дефіцитом вітаміну D12.
Розвиток та важкість перебігу синдрому сухого ока пов’язані із дефіцитом/недостатністю вітаміну D в організмі13. Доведено, що додавання вітаміну D до раціону пацієнтів з синдромом сухого ока сприяло секреції сльози, зменшенню нестійкості сльози та зменшенню запалення поверхні очей14.
Вітамін D3 та його метаболіти можуть знижувати вірогідність розвитку різних видів раку (найбільш масштабні дослідження були проведені стосовно раку молочної залози та колоректального раку)15,16,17. Вітамін D3 здатний пригнічувати утворення нових кровоносних судин у тканинах пухлини, посилювати міжклітинні взаємодії та за рахунок цього уповільнювати розростання тканини шляхом інтенсивного поділу клітин, крім цього допомагає підтримувати нормальний градієнт кальцію в клітинах, що є важливим чинником для процесів нормальної диференціації клітин, також вітамін D3 сприяє зменшенню проліферації клітин, які ще не є пухлинними, але є високо ризиковими18.
Вітамін D3 позитивно впливає на діяльність нервової системи, у тому числі психоемоційну сферу та когнітивні функції: настрій, пам’ять, увагу, працездатність, загальний тонус організму. Вітамін D3 бере участь у синтезі нейромедіаторів – біологічно активних речовин, за допомогою яких здійснюється передача імпульсів між нервовими клітинами19. Вітамін D3 здатний надавати позитивний вплив на синтез серотоніну та допаміну20, котрі іноді називають «гормонами щастя» та які мають величезне значення для нормального психоемоційного стану людини21.
Вітамін D3 є важливим фактором нормального функціонування серцево-судинної системи22,23. Вітамін D3 позитивно впливає на важливі фактори протидії розвитку артеріальної гіпертензії: нормальне функціонування ендотелію, стан м’язової стінки судин та на процеси згортання крові.
Вітамін D3 сприяє зняттю втоми і підвищенню тонусу організму через регулювання власного енергетичного потенціалу клітин. В результаті впливу вітаміну D3 в мітохондріях клітин підвищується синтез АТФ (аденозинтрифосфату), який є власним універсальним джерелом енергії для всіх біохімічних процесів, що відбуваються в організмі24.
Вітамін D3 сприяє підтримці сили м’язів і нервово-м’язової провідності25, завдяки чому знижує ризик падінь та переломів. Вітамін D сприяє формуванню правильної постави і підвищенню витривалості при фізичних навантаженнях, особливо в періоди інтенсивного росту дитини25.
Вітамін D3 сприяє запобіганню патологічним змінам гладких м’язів повітроносних шляхів, регулює скорочення м’язів дихальних шляхів і запальну відповідь, що сприяє нормальному функціонуванню легенів26.
Сафлорова олія – рослинна олія, що отримується з насіння сафлору красильного (Carthamus tinctorius), яка містить Омега-6 поліненасичені жирні кислоти, жиророзчинні вітаміни Е і К. Сафлорова олія покращує засвоєння вітаміну D3. Тому саме її вибрано у якості розчинника вітаміну D3 для капсул Детрімакс®.
Дієтичні добавки до раціону харчування Детрімакс® – додаткове джерело вітаміну D3; сприяє зміцненню та належному функціонуванню імунної, нервової та м’язової систем, допомагає підтримувати кістки та зуби в здоровому стані, стимулює всмоктування кальцію та фосфору з шлунково-кишкового тракту.
Гіперчутливість до вітаміну D та прояви інтоксикації вітаміном D;
виражені порушення функції нирок, сечокам’яна хвороба, підвищений вміст кальцію і/або фосфору в крові, активні форми туберкульозу легенів, саркоїдоз, підвищена чутливість до окремих компонентів.
У період вагітності або годування груддю вітамін D3 повинен надходити до організму у необхідній кількості. Вітамін D3 слід застосовувати у період вагітності лише у разі потреби у строго рекомендованому дозуванні відповідно до рекомендацій лікаря. Не перевищувати рекомендовану порцію для щоденного споживання. Не слід використовувати як заміну повноцінного раціону харчування. Не вживати після строку придатності зазначеного на упаковці. Перед споживанням необхідно проконсультуватися з лікарем.