Що таке вітамін D3: користь, види та особливості прийому

Напевно, багато людей чули про те, що вітамін D – один із незамінних нутрієнтів, важливих для здоров’я організму. Але водночас мало хто знає, що являє собою ця речовина, та коли її потрібно приймати додатково. І чим термін «вітамін D» відрізняється від терміну «вітамін D3», адже в добавках міститься зазвичай саме останній. Спробуємо відповісти на всі ці запитання детальніше.

subcategory-img

Що таке вітамін D3?

Вітамін D – це жиророзчинний вітамін, який присутній у деяких харчових продуктах та добавках, а також виробляється організмом людини під впливом ультрафіолету (сонячного проміння). Проте безліч людей відчувають дефіцит такого нутрієнта. І мало хто знає, чим такий корисний вітамін D3, для чого він потрібен. Тим часом така поживна речовина вкрай необхідна для здоров’я та відмінного самопочуття. Вона забезпечує повноцінне засвоєння та розподіл кальцію, тим самим підтримуючи здоров’я та міцність кісток. І, крім того, користь вітаміну D3 включає:

 • підтримку імунітету;
 • контроль обміну речовин;
 • збереження відмінного настрою та працездатності;
 • забезпечення м’язової сили та балансу;
 • допомога у виношуванні здорової дитини;
 • профілактику діабету, онкологічних та серцево-судинних захворювань.

Щоб задовольнити потреби організму в такій корисній речовині можна використовувати спеціальні добавки. Але спершу потрібно розібратися, у чому різниця між вітаміном D та D3.

Вітамін D — це загальний термін, який поєднує в собі найчастіше дві речовини: вітамін D2 (ергокальциферол) та вітамін D3 (холекальциферол). Перший міститься в рослинній їжі, а другий може вироблятися в організмі людини та міститься в деяких продуктах тваринного походження. Як джерело вітаміну D зазвичай використовується саме друга форма — вітамін D3, оскільки вчені довели, що він значно ефективніше підвищує рівень корисного нутрієнта в крові, ніж рослинний вітамін D2.

Різновиди вітаміну D

Існує кілька джерел такої корисної речовини. Найприродніший з них – це вітамін D, який виробляється в організмі. Як ми вже говорили вище, він синтезується під впливом сонячних променів. Здавалося б, все просто, але для того, щоб виробилася достатня кількість такої речовини, необхідно:

 • перебувати на сонці щодня протягом 15-30 хвилин, щоб промені сонця потрапляли на принаймні 40% шкіри тіла (не прикритої одягом);
 • щоб сонце падало на шкіру під прямим кутом (найкраще вітамін D виробляється, коли сонце знаходиться в зеніті у спекотний літній день, а в іншу пору року кут падіння сонячних променів змінюється, що позначається на виробленні вітаміну);
 • щоб шкіра не була захищена сонцезахисними засобами.

Звичайно ж, складно дотримуватись цих рекомендацій протягом цілого року. А перебування під сонячним промінням влітку без застосування сонцезахисних засобів збільшує ризик розвитку раку.

Тому надійними джерелами вітаміну D стають різні дієтичні добавки, зокрема:

 • капсули – популярний спосіб отримати вітамін D3 для дорослих, підходять людям різного віку, крім немовлят та дітей до 6 років, які не можуть їх проковтнути;
 • краплі – вітамін D3 для немовлят і людей, які мають складнощі з проковтуванням таблеток і капсул.

Додатковий прийом вітаміну D рекомендований світовими вченими людям з підвищеним ризиком його нестачі. Його призначають для підлітків, дітей, дорослих та людей похилого віку як надійний спосіб профілактики дефіциту.

Добова норма вітаміну D

Якщо говорити про те, якою є добова доза вітаміну D3 для дорослого, необхідно враховувати думку вчених. На сьогодні рекомендації від МОЗ говорять про те, що за добу потрібно отримувати щонайменше 400 МО такої речовини, але більшість науковців великих міжнародних організацій вважають цю кількість лише мінімально допустимою дозою.

На їхню думку, щоб підтримувати нормальний рівень вітаміну D3 у крові, потрібно отримувати щодня щонайменше 2000 МО. При цьому у разі дефіциту дозування має бути ще більшим — адже організму потрібно накопичити достатню кількість поживної речовини, щоб впоратися з нестачею та її наслідками. У цьому випадку дозування та схема прийому визначається лікарем в індивідуальному порядку та може становити 3000 МО чи 4000 МО, а у деяких випадках навіть більше.

Згідно з актуальними міжнародними рекомендаціями (4) профілактична доза вітаміну D3 для різних категорій населення залежить від віку та становить:

 • добова доза D3 для немовлят від народження до 1 року – 400-1000 МО;
 • добова доза вітаміну D3 для дітей від 1 до 18 років – 1000-2000 МО;
 • добова доза вітаміну D3 для дорослих віком від 19 років – 1500-2000 МО;
 • для жінок, що годують і вагітних, — 1500-2000 МО (4).

В інструкціях до більшості препаратів вітаміну D дозування зазначається у міжнародних одиницях (МО). При необхідності ця кількість може бути переведена у міліграми або мікрограми. 1 МО = 0,025 мкг.

Як приймати вітамін D3?

Щоб цей корисний нутрієнт добре засвоювався, його важливо приймати правильно. Але як пити вітамін D3? Найважливіша умова, яку потрібно дотримуватися дорослим – такий нутрієнт важливо приймати разом з їжею, що містить жир. Через те, що ця поживна речовина є джерелом енергії, найкраще проводити прийом у першій половині дня — щоб не страждати від безсоння. За бажання її можна запивати невеликою кількістю води. Чи можна розжовувати капсули, чи треба ковтати їх цілими – повідомляє інструкція.

Схема того, як приймати вітамін D3 у дитячому віці, дещо відрізняється. По-перше, якщо йдеться про новонароджених, важливо дуже уважно прислухатися до рекомендацій лікаря. Адже препарат може випускатися у краплях на олійній основі, і треба розуміти, скільки давати крапель малюкові з урахуванням особливостей складу. По-друге, малюкам вітамін D3 дають просто капаючи до рота або на маленькій ложці. Щоб прийом вітаміну був максимально комфортним для дитини, можна давати його перед годуванням або під час нього.

Таким чином, добавки вітаміну D корисні, якщо йдеться про профілактику дефіциту такого нутрієнта у дітей та дорослих. У разі недостатнього надходження вітаміну D з продуктів харчування та недостатнього вироблення такого нутрієнта в організмі, додатковий прийом допомагає забезпечити потреби організму. При цьому ціна на вітамін D3 у Детрімакс® може бути зручно перевірена навіть онлайн.

Інструкція