Кіста яєчника

Кіста яєчника — це утворення (міхур із капсулою, наповнений рідиною) в тканині яєчника. Попри свою доброякісну природу, захворювання нерідко тягне серйозні ускладнення. Якщо жінка не проходить щорічного обстеження у гінеколога, кіста залишається непоміченою, зростає, оскільки клітини внутрішньої оболонки порожнини продукують рідину. Капсула може розірватися, що стає причиною кровотеч та інших ускладнень, які вимагають ургентної хірургічної операції.

subcategory-img

Кіста яєчника: види

Щоб зрозуміти, що таке кіста яєчника, треба розібратися в її різновидах.

  • Справжня — це утворення, заповнене рідиною. Буває серозною (порожнина містить серозний вміст), муцинозною (слизуватий, густий вміст) і папілярною (з сосочковими розростаннями на внутрішній стінці капсули). Розташовується над маткою і складається з декількох камер або однієї. При довгій ніжці легко зміщується. При несвоєчасному зверненні й відсутності гінекологічних оглядів, сягає значних розмірів і має високий потенціал до набуття статусу злоякісної, тому вимагає хірургічного лікування.
  • Ендометріоїдна — утворення кісти відбувається з клітин ендометрію, які з’являються в яєчнику, чого не повинно бути в нормі. Ендометріальні клітини в яєчнику розростаються. Ендометрій відторгається щомісяця з виділенням крові (як при місячних), яка накопичується всередині капсули. При наступних менструальних циклах кіста на яєчнику зростає під впливом гормонів і може сягати 15-20 см. Відзначається можливість виникнення злоякісної пухлини.
  • Дермоїдна — має щільну капсулу, містить в’язку рідину і скупчення зародкових елементів розвитку (зуби, волосся, волосяні фолікули, сало, сальні залози, хрящ, частинки кісток). Зростає повільно, а досягаючи розмірів 10-15 см, здавлює сусідні органи. Жінка відчуває важкість і біль у животі, порушується сечовипускання і функція кишківника. Дермоїдні кісти яєчника часто нагноюються. Можливе перекручування її ніжки. Лікування хірургічне.
  • Функціональна — розвивається при гормональних порушеннях. Її різновиди: фолікулярні та лютеїнові типи. Фолікулярна зростає з фолікула, якщо не відбулася овуляція. Фолікул наповнюється рідиною, стінки його стають тонкими. Лютеїнова кіста утворюється в фолікулі після овуляції, на місці яйцеклітини, яка вийшла.

Кіста яєчника: причини

Точні причини медициною не визначені, а ось фактори, що провокують, відомі:

  • гормональні порушення (ожиріння, ендокринні захворювання, переривання вагітності, викидні);
  • захворювання печінки;
  • приймання препаратів;
  • недоліковані запалення органів малого таза;
  • хронічний тонзиліт й інфекції (кір, скарлатина), перенесені в дитинстві.

Кіста яєчника: симптоми

Існують загальні симптоми кісти яєчника:

  • маткові кровотечі, що відбуваються між менструаціями
  • болі (ниючі, тягнучі) при статевій близькості та будь-яких навантаженнях
  • різні порушення циклу
  • збільшення молочних залоз
  • часті сечовипускання
  • при великих утвореннях — збільшення живота
  • при перекручуванні та розриві: блювота, виражені болі, лихоманка, інтоксикація.

Діагностика

Гінекологічний огляд виявляє кісту при великих розмірах. Інформативним слід вважати ультразвукове дослідження — огляд трансвагінальним датчиком. Якщо виявлено ознаки кісти яєчника на УЗД, вони не вважаються достатніми для встановлення точного діагнозу, застосовується лапароскопія. Призначається визначення онкомаркера СА-125.

Кіста яєчника: наслідки

Можливі ускладнення досить різноманітні та ступінь небезпеки їх різний:

  • Здавлювання сусідніх органів із порушенням їх функції. Йдеться про зміну сечовипускання при стисненні сечового міхура і сечоводів, а також про появу закрепів при тиску на петлі кишківника.
  • Розрив кісти (апоплексія) і кровотеча в порожнину малого таза. Поряд із кров’ю тут визначаються крапельки жиру і в’язкий секрет при розриві “шоколадної” кісти.
  • Перфорація також проявляється кровотечею і місцевим перитонітом.
  • Перекручування ніжки — розвиваються некротичні зміни та перитоніт, якщо з моменту перекручування минуло багато часу.
  • Спайки й безпліддя — результат ендометріоїдних кіст.
  • Загноювання — ускладнення дермоїдних кіст.
  • Цистаденома — схильність до набуття злоякісних ознак. Малігнізуються кожна третя серозна кіста, тому рекомендується якомога раніше позбутися неї.

Лікування кіст яєчника

З огляду на те, що кісти мають різну природу походження, неможливо їх лікувати за однією стандартною схемою. Жінка, яка має кісту до 10 см, спочатку спостерігається. Якщо після тривалого спостереження, тривалістю у кілька циклів, утворення не зникає, виключається його функціональний характер. Проводиться антибактеріальна, імунокорегувальна і протизапальна терапії. При функціональних кістах рекомендується гормональне лікування (гормональні контрацептиви).

 

Нерідко в комплексі рекомендуються вітаміни для сприяння відновленню функції яєчників. Наприклад, вітамін D. Адекватне його споживання сприяє регуляції овуляції, зниженню проліферації ендометрію, впливає на вироблення естрадіолу.

 

Нестача в організмі вітаміну D — одна з причин безпліддя. Цей вітамін, при кісті яєчника, підтримує цикл і регулює його функцію, бере участь у дозріванні фолікулів, овуляції та формування жовтого тіла. Причому вітамін D необхідний на будь-якому етапі: на початку репродуктивного віку, при вагітності та лактації, у зрілості, для попередження старіння. Вітамін D повинен надходити з їжею або його можна приймати додатково, наприклад, вживаючи Детрімакс®. Які ще вітаміни для здоров’я яєчників необхідні? Це жиророзчинні вітаміни А та Е, вітамін С, які є антиоксидантами, а також вітаміни групи В.

 

При гострих формах кіст (загноєння, розрив), при стрімкому зростанні та стисненні сусідніх органів, а також при неефективному консервативному лікуванні, показано оперативне втручання.

Інструкція