Кіста яєчника — це утворення (міхур із капсулою, наповнений рідиною) в тканині яєчника. Попри свою доброякісну природу, захворювання нерідко тягне серйозні ускладнення. Якщо жінка не проходить щорічного обстеження у гінеколога, кіста залишається непоміченою, зростає, оскільки клітини внутрішньої оболонки порожнини продукують рідину. Капсула може розірватися, що стає причиною кровотеч та інших ускладнень, які вимагають ургентної хірургічної операції.
Щоб зрозуміти, що таке кіста яєчника, треба розібратися в її різновидах.
Точні причини медициною не визначені, а ось фактори, що провокують, відомі:
Існують загальні симптоми кісти яєчника:
Гінекологічний огляд виявляє кісту при великих розмірах. Інформативним слід вважати ультразвукове дослідження — огляд трансвагінальним датчиком. Якщо виявлено ознаки кісти яєчника на УЗД, вони не вважаються достатніми для встановлення точного діагнозу, застосовується лапароскопія. Призначається визначення онкомаркера СА-125.
Можливі ускладнення досить різноманітні та ступінь небезпеки їх різний:
З огляду на те, що кісти мають різну природу походження, неможливо їх лікувати за однією стандартною схемою. Жінка, яка має кісту до 10 см, спочатку спостерігається. Якщо після тривалого спостереження, тривалістю у кілька циклів, утворення не зникає, виключається його функціональний характер. Проводиться антибактеріальна, імунокорегувальна і протизапальна терапії. При функціональних кістах рекомендується гормональне лікування (гормональні контрацептиви).
Нерідко в комплексі рекомендуються вітаміни для сприяння відновленню функції яєчників. Наприклад, вітамін D. Адекватне його споживання сприяє регуляції овуляції, зниженню проліферації ендометрію, впливає на вироблення естрадіолу.
Нестача в організмі вітаміну D — одна з причин безпліддя. Цей вітамін, при кісті яєчника, підтримує цикл і регулює його функцію, бере участь у дозріванні фолікулів, овуляції та формування жовтого тіла. Причому вітамін D необхідний на будь-якому етапі: на початку репродуктивного віку, при вагітності та лактації, у зрілості, для попередження старіння. Вітамін D повинен надходити з їжею або його можна приймати додатково, наприклад, вживаючи Детрімакс®. Які ще вітаміни для здоров’я яєчників необхідні? Це жиророзчинні вітаміни А та Е, вітамін С, які є антиоксидантами, а також вітаміни групи В.
При гострих формах кіст (загноєння, розрив), при стрімкому зростанні та стисненні сусідніх органів, а також при неефективному консервативному лікуванні, показано оперативне втручання.