Безплідні шлюби у сучасному суспільстві — актуальна медико-соціальна проблема. Попри певні досягнення в репродуктивній медицині, кількість бездітних подружніх пар продовжує збільшуватися. За статистикою, майже у 15% жінок, що знаходяться у дітородному віці, виникають труднощі із зачаттям. Це обумовлено:
Для більшості з них відсутність можливості мати власних дітей — це життєва трагедія, яка супроводжується відчаєм, депресією, розвитком почуття власної неповноцінності.
Жіноче безпліддя поділяють на первинне, при якому вагітність у жінки ще жодного разу не наступала, і вторинне, коли в анамнезі вже були одна або кілька вагітностей, але наступна відсутня протягом терміну 2-х і більше років.
По суті, симптоми безпліддя у жінок — це відсутня протягом 12 місяців вагітність. Звичайно, враховується період регулярного статевого життя, за умови одного партнера і без контрацептивних препаратів. Цей часовий період у здорових подружніх пар є статистично підтвердженим і достатнім для можливості завагітніти:
Відповідно, безпліддя діагностують при неможливості зачати дитину в зазначений часовий період. Якщо при обстеженні двох партнерів виключається чоловічий фактор, то мова йде про жіноче безпліддя, причини якого обумовлені репродуктивним здоров’ям жінки.
Виділяють:
Серед безлічі різних факторів можна виділити найбільш часті причини безпліддя у жінок:
Відповідно до цих причин, виділяють маткову, імунну, ендокринну, трубно-перитонеальну форми безпліддя, а також викликане гінекологічними та інфекційними захворюваннями статевої сфери.
Процес терапії та методики підвищення фертильності базуються на усуненні першопричини, що викликала безпліддя. Для цього використовуються консервативні та щадні операційні способи. Звичайно, вибір методу лікування і ведення пацієнтів визначається індивідуально, ґрунтуючись на сумарних параметрах репродуктивної системи жінки.
Залежно від генезу безпліддя, лікування направляють на:
Результати впливу на безпліддя у жінок залежать від безлічі факторів, а їх ефективність варіює у широких межах: від швидкого відновлення фертильності до повної відсутності ефекту.
В останньому випадку подружній парі рекомендують скористатися різними методами допоміжних технологій репродукції:
Для мінімізації ризику порушень функції репродукції та розвитку безпліддя рекомендується:
Особливу роль необхідно приділяти достатньому вмісту мікронутрієнтів у щоденному раціоні харчування.
Іноді важливим для жіночої репродуктивної системи є компенсація дефіциту вітаміну D. Це обумовлено його активною участю в:
Дотації вітаміну D можуть проводитись шляхом включення до раціону харчування таких продуктів, як риба (оселедець, лосось), риб’ячий жир, яєчний жовток. Також додатково можна вживати вітамін D у складі Детрімакс®.